Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie

"Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie ma jedne z najoryginalniejszych zbiorów geologicznych w Polsce. Zgromadzono tu cenne okazy mineralogiczne i paleontologiczne. Twórcy tego muzeum nawiązali tym samym do pięknych polskich tradycji sięgających osiemnastego wieku, kiedy to prywatne zbiory geologiczne m.in. Stanisława Augusta Poniatowskiego (1728-1798) Anny z Sapiechów Jabłonowskiej (1728-1800) szerzyły wiedzę przyrodniczą będąc jej skarbnicą dla wielu światłych ludzi polskiego Oświecenia."


Profesor doktor habilitowany Michał Sachanbiński, Uniwersytet WrocławskiW Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie można obejrzeć blisko 2500 eksponatów: minerałów i skamieniałości z całego świata, a także jeden eksponat z kosmosu - meteoryt Gibeon. Przed budynkiem muzeum znajduje się jedyny w Europie “LAS KARBOŃSKI”. Są to skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon, które rosły około 300 milionów lat temu.Osobnym działem muzeum są skamieniałości i szkielety dinozaurów. Jest to największa w Polsce prywatna kolekcja tych gadów z przed milionów lat."Zgromadzone w Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie zbiory mineralogiczne mają dużą wartość naukową i dydaktyczną. Kolekcje minerałów z Karkonoszy i Gór Izerskich, kalcytów i stalaktytów z Wojcieszowa oraz minerałów rudnych z Trepczy i Cavnik są unikatowe.

Muzeum prowadzi działalność oświatową na wysokim poziomie. Ze względu na wysoki poziom działalności merytorycznej oraz unikatowość zbiorów mineralogicznych Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie zasługuje na wpisanie go do Państwowego Rejestru Muzeów."Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie otwiera swoje podwoje w każdą sobotę i zaprasza do bezpłatnego zwiedzania obiektu dla mieszkańców miasta i gminy Szklarska Poręba. Wstęp wolny za okazaniem dokumentu potwierdzającego zamieszkanie w mieście lub gminie Szklarska Poręba. W pozostałe dni 50 % zniżki na wstęp do Muzeum.